Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Taras

Blog:  marchos87
Data dodania: 2021-12-02
wyślij wiadomość

Ostatnia gruba robota w tym roku. 

Długo czekaliśmy żeby się za to zabrać, ale kiedyś byłotrzeba. Długo bo sami nie widzieliśmy co chemy. Kilka razy podchodziliśmy do tematu tarasu ale nie wiedzielisny czy bedzie deska, czy kostka czy jeszcze coś innego. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na płytki tarasowe 20mm grubości na wysiewce i piasku. 

No i zaczęło się. najpierw rozbiórka starego tarasu i przygowowanie podłoża. Później murek oporowy zbrojony i na nim wymurowany mur z bloczków. 




10Komentarze
Data dodania: 2021-12-02 20:38:41
Moim skromnym zdaniem wyszło rewelacyjnie! Jakie płyty wybraliście? Nas czeka ten temat wiosną.. Donice przy trasie też świetny pomysł!
odpowiedz
Data dodania: 2021-12-02 20:49:35
Płyty firmy bozza o ile się nie mylę numer 46472. Donice klejone z tych samych płyt.
odpowiedz
Odpowiedź do mojanowabuda
Data dodania: 2021-12-03 07:39:28
Donice
Witam z jakiej firmy te donice państwo robiliście ?
odpowiedz
Data dodania: 2021-12-05 11:53:27
Jak widać na zdjęciach donice były samodzielnie. Zacinane płytki pod 45 stopni i klejone klejem kamieniarskim. Materiał ten sam co płytki na tarasie. gres tarasowy 20mm
odpowiedz
Odpowiedź do imazur231
ajsza  
Data dodania: 2021-12-03 07:47:37
Robiłem z wujkiem taras. Niesamowity wysiłek, do dziś wspominam:) Pięknie wyszło")
odpowiedz
Data dodania: 2021-12-05 11:54:49
Dzięki :) Mam nadzieję, ze tarasto już nasza ostatnia gruba robota przy domu :) Na wiosnę jeszcze trawnikiem się zajmę. Jakaś wertykulacja, aeracja itd. Ale to juz nie tak meczce jak prace brukarskie :)
odpowiedz
Odpowiedź do ajsza
Data dodania: 2021-12-04 01:06:37
Taras
Świetny taras i super fajne donice, gratuluję pomysłu i wykonania. Przeglądam blog i zastanawiam się, jakie rośliny tak pięknie (fioletowy kolor) kwitły przy trawach przed domem?
odpowiedz
Data dodania: 2021-12-05 11:55:29
Te fioletowe wysokie kwiatki to Werbena Patagońska.
odpowiedz
Odpowiedź do aka-jonek
Data dodania: 2021-12-05 17:55:07
piękne, dziękuję
odpowiedz
Odpowiedź do marchos87
tadek67  
Data dodania: 2023-06-11 11:30:33
Świetne donice
Świetny pomysł z tym donicami :) Czy później czymś je wykańczaliście? Ja u siebie mam podobny patent, ale później na beton dałem płytę MPB. Przez wszystkim dlatego, że łatwo ją wyczyścić (nie wchłania brudu bo jest zabezpieczona żywicą melaminową), nie obija się i nie rysuje. Dodatkowo mam z tego materiału inne elementy wykończeniowe, więc wszystko fajnie współgra.
odpowiedz

Fotowoltaika uruchomiona - pierwsze wyniki

Blog:  marchos87
Data dodania: 2021-10-18
wyślij wiadomość

W zwizku ze zmianami jakie maj zostać wprowadzone co do rozliczania prosumentów, postanowiliśmy, że zainwestujemy w panele i zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Jako, że znajomy zajmuje sie tym w dużej firmie skontaktowałem się z nim i przedstawiłem co mnie interesuje. Głównym założeniem było zrobienie tego bez żadnego wkładu własnego i załatwienie za mnie wszystkich formalności. Jego firma zajmuje się tym kompleksowo więc umówiliśmy się na spotkanie i dogadaliśmy szczegóły. 

Instalacja składa się z 12 paneli 380W Black co daje moc szczytowa 4,56 kWp - przekłada się to póki co na szczytow produkcję 3,71kWh - taki najwyższy wynik zaobserwowałem w aplikacji. 

Instalacja została wykonana na mikrokonwerterach firmy Hoymiles HM-1200 w ilości 3 sztuk - do tego panele sa łaczone równolegle, każdy więc panel dziala niezaleznie od zabrudzenia i nie ma czegos takiego jak w standardowym stringu np. z 12 paneli ze drugi panel jest uszkodzony, zacieniony lub brudny i cala instalacja dziala ze slabsza moca z uwagi na ten jeden felerny.  Dodatkowo plusem jest to, że jest to instalacja niskonapieciowa - pomiedzy panelami a mikroinwerterami płynie prad staly 48V a dalej za mikroinwertereami juz prad zmienny 230V - w przypadku awari zasilania nie ma czegos takiego ze mamy prad rzedu 600-800VDC na lini panel - falownik.


Oczywiscie sa tez minusy instalacji z mikroinwerterami - na pewno jest duzo wiecej polaczen kablowych i same inwertery sa zamontowane pod panelami - wiec w przypadku awari trzeba zdejmowac panele zeby sie do nich dostac. 


Instalacja zostala uruchomiona 2 Sierpnia i do teraz wytworzyła juz ponad 1,2mWh więc to co uzywamy w ponad 4 miesiace. 


Nasze roczne zuzycie w 2020-2021 wynioslo 4400kwh - zobaczymy ile uda sie z tego pokryc instalacji. Na pewno wrzuce tu za rok podsumowanie roczne więc jak ktoś ciekawy to zapraszam do zapisania bloga w obserwowanych :) 


Pozdrawiam i miłego tygodnia :) 








2Komentarze
saru  
Data dodania: 2021-10-18 07:10:09
Szczerze to nie wiem czy to połączenie równoległe było dla Ciebie must have. Masz prostą połać, zero drzew lub innych elementów które mogłyby Ci zacieniać. Z drugiej strony na pewno nie zaszkodzi. Życzę powodzenia niech pracuje na siebie :)
odpowiedz
Data dodania: 2021-10-18 07:42:37
Ładnie Wam się zgrało z dachem:) Poza tym wydaje mi się, że całkiem niezła ta produkcja, my jeszcze na wymianę licznika czekamy, oczywiście Tauron się nie spieszy. Sama jestem ciekawa jak będzie. W takim razie słonecznych dni życzę!:)
odpowiedz

Rabata po poł roku od założenia od 0

Blog:  marchos87
Data dodania: 2021-10-14
wyślij wiadomość

Wrzucę szybko zdjęcia jak wyglda przód domu po pół roku od zakładania rabaty, efekty sa dla nas całkiem spoko :) 2 trawy pomieszalismy i bede przekopywal w kolejnym roku. 




3Komentarze
Data dodania: 2021-10-14 09:10:37
no pięknie! jakie trawy macie te wysokie? Miskanty pewnie, tylko jaki dokładnie rodzaj?
odpowiedz
Data dodania: 2021-10-14 22:37:21
Tutaj z przodu domu te co kwitną to goliath a te co nie kwitną to morning light
odpowiedz
Odpowiedź do madziulkowy-domek
Data dodania: 2021-10-14 16:10:49
Nie ma co się martwić - nie pierwszy i nie ostatni raz, kiedy będziesz coś przekopywał;) Również lubię trawy - dają naprawdę szybki efekt!
odpowiedz

Rabata przód prawie gotowa

Blog:  marchos87
Data dodania: 2021-05-02
wyślij wiadomość

Pogoda nie rozpieszcza tej wiosny, zimno i pada, zimno i pada jak to Kazik śpiewał. Jednak udało się znaleźć trochę czasu na prace ogrodowe. Zabraliśmy się wcześnie, myślałem, że skończymy wszystko wiosną, ale już wiem ze koszty nas nie puszczą... i pogoda też nie. 


Rabata z tyłu jest wykopana i obsadzona tylko miskantami. Natomiast z przodu jest mniejsza i postanowiśliśmy się nią zająć w pierwszej kolejności bo będzie szybszy efekt. 



W pierwszej kolejnosci tak jak z tyłu zerwaliśmy darń i posadziliśmy miskanty, po czym się okazało, że sposob w jaki je posadziliśmy nie przypasował naszej Pani Architekt (Szwagierce ;) )i później jeszcze rez je przesadzałem. Na rabatę poszły następujące roślinki. 

Bedę pokazywał jak wyglądają teraz u nas i jak mają wyglądać docelowo. 


1. Miskant goliath i miskant morning light 

        (to w poprzednij wpisie w sumie)

2. Leucothoe zeblid (Kiścień "zeblid")

        




3. Głogownik (roślina dość rzadko spotykana w PL, za to w UK jest w co 2 ogródku, także z sentymentu musi być u nas )





4. Pięciornik krzewiasty "Mango Tango"


    Mamy 3 sztuki, póki co takie malutkie krzaczki na 20cm


    


5. PĘCHERZNICA KALINOLISTNA

        Dość pokaźny krzew, powinien się rozrosnąć na 2,5m wysokości i ponad 1,5m szerokości. Szkoda tylko, że na efekt pewnie będzie trzeba poczekać z 5 lat ;) 

Mamy 2 sztuki z przodu





6. Wiśnia KANZAN

    Bardzo ozdobne drzewno, z gałązkami ułożonymi w "szczotkę" Za kilka lat powinno ładnie wyglądać. 

    Obecny stan widać na 1 zdjęciu w rogu rabaty. 

  


7. Czerwony klon palmowy 

    Wolno rosnące drzewko ozdobne o nietuzinkowym wyglądzie w dojrzałym wieku. 

    Nasz ma póki co jakieś 50cm  :) 


    


8. Byliny + niskie trawy (tego jeszcze nie mamy, ale będzie dużo kolorowych kwiatów, jeżówki, rudbekie itd. )


Co do ściółkowania myślałem o agrowłókninie + kamień jakiś, ale z celów ekonomicznych jak i użyźniających postanowiliśmy bezpośrednio na naszą ciężką glebę wyściołkować kompostem. Kompost powinien conieco poprawić strukturę jak i użyźnić ziemię. Nie dajemy żadnej agrotkaniny itp. bo trawy i krzewy się mocno rozrastają a pod włókniną zatrzymywana jest wilgoć, korzenie roślin ciągnie wtedy ku gorze i często występują choroby grzybiczne. 

Nasz sposob będzie nieco bardziej "upierdliwy" (3x w roku będzie trzeba wykopać trawę i chwasty) ale na pewno bardziej ekologiczny i użyźniający. 


Nie możemy się doczekać już lepszej pogody, żeby zobaczyć jak roślinki ruszą w górę.


Pozdrawiam


1Komentarze
Data dodania: 2021-05-03 11:40:14
Haha! Co kraj to obyczaj. My tez w UK mieszkamy jeszcze ale juz polujemy na twoj numer "3" - RED ROBIN rzadzi :) - tez chcemy go u siebie :) Wasz ogrod bedzie bajkowy - u nas jeszcze troche wody w wisle uplynie zanim zrobi sie ladnie :)
odpowiedz

Miskanty

Blog:  marchos87
Data dodania: 2021-04-11
wyślij wiadomość

Weekend sprowadził dobrą pogodę i postanowiliśmy ja wykorzystać jak się da, więc pojechałem ostro z ogarnianiem miejsca pod trawy ozdobne. Rabata będzie docelowo miała wymiar około 35m x 1,9m 


Na początek wymierzylismy sobie co i jak i zaczęłam kopać. 


Niestety ziemia jaką mamy na działce to nadaje się jedynie pod zboże i kukurydzę więc nie wiadomo jak to będzie ale u sąsiada od którego brałem trawę pod sadzonki jest podoba ziemia więc jestem dobrej myśli. 

Może uda mi się wrzucać więcej zdjęć z ogrodu bo wiem że cieszą się dużą popularnością tego typu posty. A sam mam dużo pytań więc będę też odrazu chciał się czegoś dowiedzieć. 

A teraz dla tych co nie wiedzą jak wygląda miskant po wykopaniu to tak : 


I powstało z niego coś takiego :) 




Późno już a wstaje wcześnie do pracy to tyle na dzisiaj wystarczy. Jak wkopie wszystko to zrobię aktualizacje z ogrodu :) 


Pozdrawiam wszystkich i miłego tygodnia :) 


6Komentarze
Data dodania: 2021-04-12 05:27:43
a to jaką macie ziemię? trawy fajna sprawa - my czekamy na zrobienie ogrodzenia i wtedy będę mogła wreszcie coś bardziej konkretnego posadzić
odpowiedz
Data dodania: 2021-04-12 08:37:58
10 cm czarnej co zerwałem z darnią a później glina totalna - mieszalem z piaskiem i ziemia do traw przed wsadzaniem.
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek
Data dodania: 2021-04-12 06:14:30
Niezła kępa! :) Widzę że chyba każdy już nie mógł się doczekać prac w ogrodzie, bo u nas też 20 kosodrzewin zostało w końcu posadzonych. Czekam na dalszy ciąg wpisu! :)
odpowiedz
Data dodania: 2021-04-12 08:38:34
No dzisiaj ostatni dzień pogody w tym tyg więc będzie trzeba coś jeszcze ogarnąć i znowu tydzień zimy...
odpowiedz
Odpowiedź do mojanowabuda
Data dodania: 2021-04-12 14:26:10
Trawa da radę sobie w takiej ziemi.
odpowiedz
ajsza  
Data dodania: 2021-05-12 21:46:38
Siemka:) u was juz pieknie!!! Mam nadzieje, ze wszystko sie ulozylo w PL. Mnie powoli tez czeka ogrod. Na razie taras ukonczylem I sie zobaczy. Juz mi sie troche nie chce....;)
odpowiedz
marchos87
ranga - mojabudowa.pl lider
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 437281
Komentarzy: 1826
Obserwują: 224
On-line: 9
Wpisów: 216 Galeria zdjęć: 980
Projekt DOM W NERINACH 4
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy bez poddasza bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Śląsk
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2024 luty
2023 czerwiec
2023 styczeń
2022 listopad
2021 grudzień
2021 październik
2021 maj
2021 kwiecień
2021 marzec
2020 listopad
2020 październik
2020 wrzesień
2020 lipiec
2020 czerwiec
2020 maj
2020 kwiecień
2020 marzec
2020 luty
2020 styczeń
2019 grudzień
2019 listopad
2019 październik
2019 wrzesień
2019 lipiec
2019 czerwiec
2019 maj
2019 kwiecień
2019 marzec
2019 luty
2019 styczeń
2018 grudzień
2018 listopad
2018 październik
2018 wrzesień
2018 sierpień
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2018 marzec
2018 luty
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 wrzesień
2016 grudzień
2016 listopad
2016 październik
2016 wrzesień
2016 sierpień
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 listopad
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 kwiecień
2015 marzec
2015 luty
2015 styczeń
2014 grudzień
2014 sierpień
2014 lipiec

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników