240 tys. użytkowników
681227 zdjęć, 903619 komentarzy
439 osób online

Pompy ciepła monoblok czy split? Sprawdź ich cechy!


Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia? Ten tekst jest dla każdego, kto szuka kompleksowej odpowiedzi na powyższe pytania i potrzebuje pomocy w podjęciu decyzji, czym ogrzewać dom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.




Pompa pompie nierówna?

Wystarczy szybkie zapoznanie z tematem, aby zauważyć, że pompy ciepła to bardzo zróżnicowane urządzenia. Różnice między nimi wynikają nie tylko z mocy poszczególnych urządzeń, ich efektywności energetycznej czy jakości wykonania. Bardzo istotne przy ich kategoryzowaniu jest tzw. dolne źródło ciepło. Czyli naturalny element otoczenia, z którego pobierana jest energia cieplna. Może nim być powietrze, grunt lub woda. Szeroko rozpowszechnione są powietrzne pompy ciepła, które są łatwe w montażu i nie generują dodatkowych kosztów, jak np. pompy gruntowe.

Wybierając idealne urządzenie do swojego domu, trzeba też zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: budowę pompy ciepła. Urządzenia te można bowiem podzielić na dwa podstawowe typy: pompy ciepła monoblok oraz split

Pompa ciepła typu monoblok. Co to jest?

Pompa ciepła typu monoblok składa się z jednej jednostki umieszczonej na zewnątrz budynku. To w niej są takie podzespoły jak m.in. parownik, skraplacz, sprężarka czy zawór rozprężny. Kilka niewielkich elementów montowanych jest wewnątrz budynku. Są to zasobnik, naczynie przeponowe oraz pompa obiegowa. Nie wymagają one jednak specjalnej kotłowni — wystarczy, że są zamontowane w pomieszczeniu, w którym domownicy spędzają nie więcej niż 4 godziny dziennie. Jednak czy będzie to piwnica, przedsionek czy pomieszczenie gospodarcze, to zależy od woli inwestora.

To, co charakteryzuje pompy ciepła typu monoblok to szybki i łatwy montaż, który może zająć zaledwie kilka godzin. Jest to możliwe, ponieważ już na etapie produkcji urządzenie zostaje napełnione czynnikiem chłodniczym i to producent gwarantuje szczelność układu. Dzięki temu instalator nie musi posiadać uprawnień na F-gazy oraz budować połączenia rurowego dla czynnika roboczego.

Monobloki wykazują się efektywnym działaniem nawet do temperatury -25°C. Jeśli elementy zewnętrzne pompy ciepła są odpowiednio zabezpieczone przed zamarzaniem, nie należy obawiać się o instalację w przypadku przerw w dostawach prądu.

Pompa ciepła typu split. Co ją charakteryzuje?

W pompie ciepła typu split podzespoły są podzielone między dwiema jednostkami. W jednostce zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku, mieści się układ chłodniczy: parownik, sprężarka i zawór rozprężny. W jednostce wewnętrznej znajdują się z kolei m.in. skraplacz, naczynie przeponowe, wymiennik płytowy i pompa cyrkulacyjna. Analogicznie jak w przypadku monobloku, na jednostkę wewnętrzną nie trzeba wyznaczać specjalnej kotłowni, nie może ona jednak być zamontowana w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi. Wymiary jednostki wewnętrznej zwykle nie przekraczają 100 cm wysokości i 50 cm szerokości (np. dla hybrydowej pompy ciepła Immergas MAGIS COMBO 14 V2 wynoszą one 44 x 79 cm).

W przypadku monobloków lokalizacja jednostki zewnętrznej powinna uwzględniać zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem. Dlatego zaleca się, aby instalacja na zewnątrz budynku była jak najkrótsza. Przy pompach ciepła typu split moduły powinny być umieszczone w określonych odległościach. Za maksymalną odległość bez uzupełniania f-gazu przez serwis przyjmuje się 15 metrów. Szczegółowych danych należy zawsze szukać w instrukcji montażu urządzenia. Jeżeli użytkownik chce zwiększyć tę odległość, większość producentów nie wyklucza takiej możliwości, pod warunkiem wtłoczenia do instalacji dodatkowego czynnika. 

Za sprawą podziału na dwie jednostki z których jedna zlokalizowana jest wewnątrz budynku, nie ma ryzyka zamarznięcia wody w układzie. Jednak do montażu pompy ciepła typu split należy zatrudnić specjalistę posiadającego uprawnienia gazowe (w skrócie f-gazy). Urządzenia te podlegają bowiem pod przepisy dotyczące instalacji chłodniczych — są zaliczane do niehermetycznie zamkniętych urządzeń napełnionych fluorowanymi gazami cieplarnianymi.

Pompy ciepła split a monoblok. Co je łączy?

To, co wspólne dla obu typów pomp ciepła to wysoka efektywność energetyczna oraz możliwość dopasowania mocy urządzenia do zapotrzebowania budynku na ciepło. W przypadku pomp ciepła Immergas klasa efektywności energetycznej to każdorazowo A+++ lub A++. Pompy te mają też wysoki wskaźnik COP (Coefficient of Performance, współczynnik wydajności) — z 1kWh pobranej energii elektrycznej są w stanie wytworzyć 4-5 kWh energii grzewczej.

Zarówno pompy ciepła typu split, jak i monoblok mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej, a przy zastosowaniu klimakonwektora, pełnić też funkcję klimatyzatora. Można je łączyć z instalacjami fotowoltaicznymi oraz solarnymi, aby jeszcze mocniej uwydatnić ich ekonomiczny oraz ekologiczny charakter.

Split czy monoblok: czym ogrzewać dom?

Decyzję o wyborze konkretnego urządzenia grzewczego do domu najlepiej podjąć po konsultacji z profesjonalnym instalatorem. Podczas doboru pompy ciepła weźmie on pod uwagę m.in. zapotrzebowanie budynku na ciepło. A to zależy chociażby od liczby stref grzewczych, rodzaju wentylacji, rodzaju dachu, wysokości pomieszczeń, roku budowy itd. 

Gdy rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło zostanie określone, na jego podstawie można dobrać moc pompy ciepła. W ofercie Immergas są urządzenia o mocy od 4 do 30 kW — można więc dopasować optymalne rozwiązanie zarówno do nowego budynku, jak i termomodernizowanego, o małej i dużej kubaturze oraz o wielu innych specyficznych wymaganiach. Do rozmowy ze specjalistą dobrze jednak przygotować się, znając takie pojęcia jak pompa ciepła split czy monoblok. Można też zastanowić się wcześniej, gdzie umiejscowić jednostki i ile miejsca można na nie przeznaczyć.


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Przyszłość świadectw energetycznych Świadectwa energetyczne, kluczowe w ocenie efektywności energetycznej budynków, stopniowo ewoluują dzięki postępowi technologicznemu. Nowoczesne technologie mają potencjał nie tylko do dokładni (...)
więcej
artykuł partnera
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia wkroczyła do niemal każdego aspektu naszego życia, zabezpieczenie domu przed nieoczekiwanymi awariami, takimi jak zalanie, stało się niemal podstawą.
więcej
artykuł partnera
Zanim jeszcze przystąpisz do wyboru konkretnych paneli podłogowych do swojego domu, powinieneś rozważyć wiele czynników mogących na ten wybór wpłynąć. Elementami, które koniecznie musisz uwzględnić, są rodzaje poszczególnych panel (...)
więcej
artykuł partnera
Protokół przekazania mieszkania określany jest także jako protokół zdawczo-odbiorczy. Jest kluczowym dokumentem podczas przekazywania nieruchomości między stronami umowy najmu lub sprzedaży. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego umożliwia dokładne ustalenie stanu technicznego lokalu ...
więcej
artykuł partnera
Mozaika ceramiczna od zawsze była synonimem artystycznego wyrazu, ale Raw Decor nadaje jej zupełnie nowy wymiar! Abstrakcyjne wzory, żywa kolorystyka - miłośnicy stylu memphis będą zachwyceni!
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.